wtorek, 16 grudnia 2014

Alexander Mcqueen & Pat McGrath

" There is still a lot I want to achieve. There isn't any room for complacency in this head "  A.M.

Alexander Mcqueen, niegdyś dyrektor artystyczny kreacji haute couture w firmie Givenchy, obecnie stwórca własnej marki noszącej jego nazwisko. W 1992 roku jego kolekcja dyplomowa " Jack the Ripper" zachwyciła dziennikarzy mody w Wielkiej Brytanii, a szczególnie Isabellę Blow, która kupiła ją w całości i uczyniła Mcqueena jednym z protegowanych. Kanciasty i brutalny krój Mcqueena zainspirowały projekty Adriana, kostiumologa w MGM, Christiana Diora i Thierry'ego Muglera. Jego styl charakteryzuje brutalność z nutką liryzmu. Jest często oskarżany o promowanie fetyszyzmu, gatunku gore czy mizoginii, wydaje się jednak, że Alexander Mqcueen jest raczej bliższy gotyckiej wrażliwości z bajek braci Grimm. Niezależnie od tego jak ważną rolę odgrywają  mroczne inspiracje w jego autorskich projektach, proponuje taki rodzaj kobiecości, który przekonuje dużą część Klientek- od Bjork po Księżną Westminster. W 2003 roku projektant stworzył pierwsze perfumy, Kingdom, a także kolekcję dla mężczyzn. W 2004 zadebiutował męską linią pret-a-porter w Mediolanie. 
Kolekcja SS 2015 Alexandra Mcqueena to przede wszystkim sportowa linia ubrań w klimacie lat 90. Współpraca ze słynną make up artist Pat McGrath czyni tą kolekcję jeszcze bardziej wyjątkową. Dla kolekcji charakterystyczne są przede wszystkim  maski, które są przejawem słynnego fetyszyzmu Mcqueena. Path zainspirowana japońską kolekcją Sary Burton, wybieliła swoim modelkom brwi i stworzyła czarne, lakierowane maski, które przymocowała do twarzy za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. W efekcie powstało niesamowite połączenie fetyszyzmu i niestabilności, które znalazło odzwierciedlenie w całej kolekcji. 
Pat McGrath jest najbardziej kreatywną i najczęściej zatrudnianą wizażystką świata mody oraz kreatorką kosmetyków kolorowych. Magazyn Vogue nazwał ją najbardziej wpływową wizażystką na świecie. W 2013 roku znalazła się na honorowej liście Królowej Elżbiety za zasługi dla branży mody i urody. 1 komentarz: